» Załóż konto | Zaloguj się:
Poniedziałek, 25.07.2016 | Imieniny: jakuba, Krzysztofa, Walentyny
Szukaj w Google
Strona główna » Newsy lokalne

11.09.2013

60 lat Pleciugi - program jubileuszu

Zobacz powiększenie
fot.

W tym roku szczeciński Teatr Lalek Pleciuga, obchodzić będzie 60 rocznicę swojej działalności. Program jubileuszu, przedstawiony został w czasie konferencji prasowej, zorganizowanej w środę 11 września br. w nowym budynku teatru.

Tegoroczna jesień będzie obfitować w szereg wydarzeń artystycznych i działań twórczych, skierowanych do wszystkich osób, bez względu na wiek. Z okazji jubileuszu, „Pleciuga” przygotowała specjalny projekt jubileuszowy pn. Teatr i miasto: przestrzeń świętowania / przestrzeń codzienności.

- Teatr jest częścią miasta – mówi Anna Garlicka Zastępca Dyrektora Teatru Lalek „Pleciuga” – Chcemy żeby świadomość tego, że teatr jest obecny, była świadomością wspólną. Dlatego zależy nam aby nasze święto uczcić razem z widzami.

W ramach projektu jubileuszowego odbędą się min. warsztaty dla dzieci, młodzieży i osób starszych, konkursy plastyczne, gry miejskie, wystawa publikacji Teatru Lalek „Pleciuga”, przedstawienia teatralne, a także wiele innych działań.

Program jubileuszu:

przedpremierowo:

Pleciuga na dobranoc/bajki w przestrzeni miejskiej – W jesienne wieczory prezentowane będą nagrania tekstów bajek i wierszy dla dzieci.

Warsztaty 60 + 6 (dla dzieci oraz babć i dziadków) – Cykl warsztatów, w których weźmie udział około dwudziestoosobowa grupa uczestników. Warsztaty zostaną zakończone pokazem efektów wspólnej pracy oraz udziałem dzieci w paradzie ulicznej.

Terminy: 5-6 października, 12-13 października, 19-20 października, 26-27 października, 9 listopada.

Warsztaty dla dzieci i młodzieży: cyrkowe, aktorskie, street artowe – Aktywizująca propozycja dla uczestników dwóch grup wiekowych, realizowana od września do listopada. Zwieńczeniem warsztatów będą pokazy oraz udział wszystkich uczestników w paradzie ulicznej, odbywającej się na tydzień przed premierą przedstawienia „Bajki samograjki”.

Terminy: 28 września, 5 października, 12 października, 19 października, 26 października, 9 listopada.

Pokazy powarsztatowe, akcje happeningowe, parada – W weekend poprzedzający premierę „Bajek samograjek” będą miały miejsce otwarte pokazy efektów pracy podczas warsztatów, a następnie uczestnicy warsztatów, publiczność i wszyscy chętni wezmą udział w paradzie ulicznej z postaciami z „Bajek samograjek”.

Termin: 9 listopada

wokół premiery:

Konkurs na plakat oraz wystawa prac wyróżnionych – Konkurs na projekt plakatu do przedstawienia „Bajki samograjki” w reżyserii Anny Augustynowicz trwał od 15 marca do 10 czerwca 2013 roku. Udział w nim wzięły dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat. Wystawa wybranych prac zostanie przygotowana i udostępniona widzom w dniu premiery spektaklu „Bajki samograjki”.

Termin: 16 listopada

Bajki samograjki”/premiera – Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Kot w butach...
Te klasyczne baśnie, znane wielu pokoleniom, przez dzieci słuchane z wypiekami na twarzy, przez dorosłych wspominane ze wzruszeniem, w listopadzie zostaną zaprezentowane w Teatrze Lalek „Pleciuga”

Termin: 16 listopada

Konkurs na blog teatralny „Teatroblog: mój blog teatralny” – Konkurs „Teatroblog: mój blog teatralny” został ogłoszony 18 lutego i trwać będzie do 20 października bieżącego roku. Udział mogą wziąć uczniowie klasy 4–6 szkół podstawowych oraz uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w województwie zachodniopomorskim. „Teatroblog: mój blog teatralny” to konkurs na najciekawszy, najbardziej twórczy i najoryginalniejszy blog o tematyce teatralnej. Więcej informacji na stronie: http://teatroblog-pleciuga.blogspot.com

wokół jubileuszu:

Wydawnictwa: „Szósta dekada”, „Prolog”, „Kostiumy teatralne” – Seria książek związanych z działalnością teatru, skierowanych do starszych jak i młodszych odbiorców.

Wystawy: publikacji w Książnicy Pomorskiej, przed Urzędem Miasta oraz wystawa podsumowująca projekt w teatrze.

Gra miejska „Śladami teatru” – To gra będąca wycieczką po Szczecinie, w trakcie której ujawni się teatralna tkanka obecna w przestrzeni miasta. Uczestnicy gry, podzieleni na kilkuosobowe zespoły, będą wykonywać zadania związane z kolejnymi siedzibami teatru lalek i wydarzeniami z jego historii, ale nawiązywać będą także do historii i architektury miasta. Uczestnicy gry będą również mieli okazję przekonać się, w jak dużym stopniu w przestrzeni miejskiej obecne są atrybuty teatralne.

Animacje na wielkim ekranie/filmy w Kinie Pionier – We współpracy z najstarszym kinem na świecie – szczecińskim Kinem Pionier, zorganizowany zostanie cykl polskich filmów animowanych z wykorzystaniem technik lalkowych.

Panel naukowy – Tematem przewodnim spotkania będzie pytanie: „Teatr lalek: gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy, jak tam dojść?”

Termin: 14-16 listopada

Gala jubileuszowa – Uroczystość będąca zwieńczeniem obchodów jubileuszu 60-lecia Teatru Lalek „Pleciuga”.

Termin: 16 listopada

Źródło: szczecin.eu Zobacz pozostałe »

koperta Podyskutuj na forum | koperta Zaprenumeruj newsletter


ikona dodaj komentarzDodaj komentarz

Gość*
Użytkownik: (Wyloguj)
Treść*

* Pola obowiązkowe


ikona wasze komentarzeWasze komentarze

 » 25.07.2008 22:47 - quistorp

..[kompozycji rzeźbiarskiej Ludwiga Manzela zrekonstruowali Adam Myjak i Janusz Pastwa z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. - Jest piękny -]... Może bąde marudny. Uczmy sie poprawnej nazwy autora dzieła zwanego przed wojną krótko Manzelnbrunnen. Studnia Manzeln'a. W realiach polskiego języka bardziej przyswajalna byłab forma fontanna Sediny. Można podrzucić inne formy skrótowe. Ale jak najdalej od ....kompozycji rzeźbiarskiej Ludwiga Manzela .... Quistorp 
      Kontakt z redakcją | Polityka prywatności | ExclusiveNewsletter   Copyright © 2000-2008 Happy Art
    Created by: Blog o biznesie