» Załóż konto | Zaloguj się:
Czwartek, 28.07.2016 | Imieniny: Ady, Wiwiany, Sylwiusza
Szukaj w Google
Strona główna » Wernisaż

piątek, 18.11.2011 - 14:00

Złoty Wiek Pomorza HIT ECHO

Zobacz powiększenie
fot.


Miejsce:

Galeria Sztuki Dawnej - Oddział MNS
Wstęp: wolny
Data i godzina:piątek, 18.11.2011 - 14:00
Kategoria: Wernisaż
Informacja dodatkowa:koperta Zarezerwuj bilety!
koperta Zobacz wszystkie zdjęcia
koperta Zarezerwuj bilety!  | koperta Zobacz wszystkie zdjęcia

ZŁOTY WIEK POMORZA.
Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku

Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza do obejrzenia nowej stałej wystawy poświęconej sztuce na dworze książąt pomorskich w okresie jej największego rozkwitu w XVI i początkach XVII wieku. Wprawdzie po wygaśnięciu dynastii w 1637 roku spuścizna po książętach została podzielona między ich spadkobierców i w dużej mierze rozproszona, jednak dzieła sztuki, które zachowały się do dzisiaj i są prezentowane na wystawie, dają świadectwo niezwykłego znaczenia pomorskiego dworu książęcego jako ośrodka kultury i sztuki późnego renesansu.

Kolekcja szczecińskiego Muzeum jest największym istniejącym zbiorem związanym z działalnością mecenasowską książąt z dynastii Gryfitów. Na wystawie można będzie obejrzeć obrazy, rzeźby oraz wyroby rzemiosła artystycznego. Jednym z najcenniejszych spośród prezentowanych obiektów jest „Portret Filipa I” pędzla Lucasa Cranacha Młodszego z 1541 roku. Unikatowym zabytkiem kultury dworskiej jest także „Drzewo genealogiczne książąt Pomorza Zachodniego”, siedmiometrowej długości obraz Corneliusa Crommeny’ego z 1598 roku, na którym przedstawiono aż sto pięćdziesiąt pięć osób z rodu Gryfitów. Niezwykle ważną część ekspozycji stanowią wydobyte po drugiej wojnie światowej z krypty szczecińskiego zamku stroje i klejnoty, ze słynną wysadzaną diamentami egretą (ozdobą kołpaka) księcia Franciszka I. Na wystawie zaprezentowany zostanie również wypożyczony z katedry w Merseburgu „Portret księcia Franciszka I na marach”, ukazujący księcia w tym samym stroju i z tymi samymi klejnotami, które można obejrzeć na wystawie.
W trakcie przygotowań do wystawy wiele zabytków poddanych zostało gruntownej konserwacji, dzięki czemu odzyskały pierwotny wygląd i dawny blask. Aby wydobyć piękno renesansowych przedmiotów, zadbano również o nowoczesną infrastrukturę wystawienniczą, profesjonalne gabloty i oświetlenie. Przy omawianiu zagadnień związanych z kulturą i sztuką Pomorza wykorzystano prezentacje multimedialne. Muzeum przygotowało także ciekawą ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży, m.in. zeszyty z zadaniami dla młodych widzów odwiedzających wystawę.

Wystawa powstała w ramach projektu „Razem jesteśmy silni – centralne muzea pomorskie wspólnie tworzą nowoczesne wystawy stałe promujące historię i kulturę Pomorza” (INT-09-0003), dofinansowanego z Programu Operacyjnego Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna” – „Współpraca transgraniczna” krajów Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia i Rzeczpospolita Polska (Województwo Zachodniopomorskie) 2007-2013.

kurator: Monika Frankowska-Makała

Kliknij by
powiększyć
Zobacz powiększenieZobacz powiększenieZobacz powiększenieZobacz powiększenieZobacz powiększenieZobacz powiększenie

 Zobacz pozostałe »ikona dodaj komentarzDodaj komentarz

Gość*
Użytkownik: (Wyloguj)
Treść*

* Pola obowiązkowe


ikona wasze komentarzeWasze komentarze

To miejsce czeka na twój komentarz.
 
dodaj wydarzenie
Galeria Sztuki Dawnej - Oddział MNS
Galeria Sztuki Dawnej  - Oddział MNS
ul. Staromłyńska 27, 70-561 Szczecin
tel. 091 431 52 00 lub 431 52 01 / sekretariat; 431 52 05 / portiernia
koperta Zlokalizuj na mapie

Czytaj więcej »


  Kontakt z redakcją | Polityka prywatności | ExclusiveNewsletter   Copyright © 2000-2008 Happy Art
Created by: Blog o biznesie