» Załóż konto | Zaloguj się:
Piątek, 29.07.2016 | Imieniny: Marty, Konstantego, Olafa
Szukaj w Google
Strona główna » Wydarzenie

czwartek, 03.04.2014 - 10:00

ŚWIĘTUJ SZCZECIN - rocznica nadania praw miejskich HIT ECHO

Zobacz powiększenie
fot.


Miejsce:

Na mieście
Wstęp: wolny
Data i godzina:czwartek, 03.04.2014 - 10:00
Kategoria: Wydarzenie
Informacja dodatkowa:koperta Zarezerwuj bilety!
koperta Zobacz wszystkie zdjęcia
koperta Zarezerwuj bilety!  | koperta Zobacz wszystkie zdjęcia

ŚWIĘTUJ SZCZECIN_rocznica nadania praw miejskich

3 kwietnia 2013 | czwartek
Podzamcze | Rynek Sienny |
Muzeum Historii Szczecina, oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie

Inicjatywa Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz projektu Podzamcze.org to wydarzenie promocyjno-edukacyjne, które ma nie tylko przybliżyć historię miasta, ale też popularyzować i ożywiać przestrzeń Podzamcza. Chcemy, by szczecinianie poczuli się dumni ze swojego miasta. Inspiracją do swoistego tożsamościowego zrywu jest wydarzenie sprzed 771 lat, które określiło charakter Szczecina po dziś dzień. Akt lokacyjny, wydany przez księcia Barnima I Dobrego rozpoczął historię grodu Gryfa, jako miasta.

Głównym punktem obchodów, o godzinie 12:43 (nawiązanie do daty lokacji – rok 1243), będzie wykonanie z okien Ratusza Staromiejskiego hejnału Szczecina w uroczystej formie - na trzy trąbki. To symboliczne wydarzenie ma przypomnieć, że kolebką Szczecina było właśnie dzisiejsze Podzamcza. Mamy nadzieję, że stanie się to nową tradycją i już zawsze tego dnia – 3 kwietnia hejnał rozlegać się będzie właśnie z okien Starego Ratusza. Po odegraniu hejnału zostanie odczytany akt lokacyjny, przemówią włodarze miasta i regionu, a chwilę później, już we wnętrzach Ratusza Staromiejskiego, będzie można zobaczyć najstarsza kopię dokumentu lokacyjnego oraz wysłuchać krótkiej opowieści o najstarszych dziejach miasta.

Przez cały ten dzień wstęp na wystawy Muzeum Historii Szczecina będzie nieodpłatny.

Popołudnie to czas zarezerwowany na poznawanie najstarszych dziejów miasta – oprowadzanie po Podzamczu, po wystawie oraz warsztaty dla dzieci. Wieczorem już dosłowne świętowanie Szczecina – lokale gastronomiczne na Podzamczu przygotowują specjalną ofertę dla mieszkańców miasta. W restauracjach i pubach oznaczonych logo projektu Podzamcze.org będzie można liczyć na rabaty i specjalne szczecińskie menu m.in. Tawerniany paprykarz z pajdą chleba, Zestaw Szczeciniaka, Krzysztof Jarzyna ze Szczecina w Bankoghu, pizza szczecińska z regionalnymi wędlinami oraz bruschetta po szczecińsku ze śledziem.

Program wydarzenia ŚWIĘTUJ SZCZECIN
3 kwietnia 2013 | czwartek | Podzamcze, Rynek Sienny

10.00–20.00 | Muzeum Historii Szczecina, oddział MNS
Bezpłatne zwiedzanie wystaw
Kiermasz wydawnictw poświęconych Szczecinowi

12.00–18.00 | podcienie Ratusza Staromiejskiego
Kiermasz książek dedykowanych

12.43 | Rynek Sienny
odegranie hejnału Szczecina
odczytanie aktu lokacyjnego
oficjalne przemówienia władz miasta i regionu

16.00 | Rynek Sienny
zwiedzanie Podzamcza oraz wystaw

17.00, 18.00, 19.00 | Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie
prezentacja najstarszej kopii aktu lokacyjnego, krótki wykład

17.00–20.00 | Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie
„Kopiowanie to wyzwanie – zmagania z kaligrafią”
Warsztaty rodzinne dla dzieci od lat 6

cały dzień | lokale gastronomiczne Podzamcza
Świętuj Szczecin – specjalna oferta lokali gastronomicznych
Lokale uczestniczące w akcji oznaczone logo projektu podzamcze.org
Wśród potraw m.in. Tawerniany paprykarz z pajdą chleba, Zestaw Szczeciniaka, Krzysztof Jarzyna ze Szczecina w Bankoghu, Pizza szczeci

Konteksty
3 kwietnia 1243 roku książę Barnim I Dobry nadał Szczecinowi prawa miejskie. Lokacja nie była jednak zdarzeniem jednorazowym, to był długotrwały proces gospodarczo-polityczny, którego finałem były negocjacje między przedstawicielami społeczności miejskiej, reprezentowanymi przez sołtysa, lennik książęcego Wernera Barvotha, a księciem.
Akt ostatecznego lokowania miasta przez Barnima I Dobrego na prawie niemieckim, magdeburskim miał miejsce w 1243 roku, co zostało potwierdzone w 1293 roku przez księcia Bogusława IV. Uzyskanie praw miejskich oznaczało wyłączenie mieszkańców spod książęcego sądownictwa, nadanie miastu na własność terenów rolniczych i leśnych, przywileje handlowe, swobodę gospodarowania, zwolnienie od ceł książęcych. Obowiązkiem mieszczan był udział w obronie księstwa oraz działaniach dyplomatycznych. Dokument lokacyjny wyznaczał także granice gminy miejskiej i formy jej samorządu. Lokacja wiązała się też
z wytyczeniem rynku, jako placu targowego, nowej siatki ulic oraz określeniem umocnień miejskich.

My, Barnim, z Bożej Łaski książę Pomorza, czynimy wiadomym, iż miastu naszemu Szczecinowi nadajemy te prawa, które obowiązują w Magdeburgu. Nadto dajemy sto łanów ziemi, za którą winni nam od każdego łanu płacić pół kwarty srebra (1 miarę) oraz dodajemy 30 łanów pastwisk, wolny połów ryb na Odrze bez niewodów, jedną milę w górę rzeki i jedną w dół od miasta oraz prawo korzystania z naszych lasów, gdzie one się znajdują. Tam, gdzie w naszym kraju obowiązuje prawo magdeburskie, mają się w sprawie wszelkich niejasności odwoływać do Szczecina. Naszym obywatelom ze Szczecina przyznaliśmy nadto zwolnienie od cła i innych ciężarów ich dobytku w całej naszej ziemi z wyjątkiem Dziwnowa i Kołobrzegu, gdzie winni płacić połowę cła i innych świadczeń. Daliśmy nadto łąki i pastwiska o szerokości jednej mili po tej i tamtej stronie Odry w używanie, o ile oczywiście nie są one koniecznie potrzebna nam lub naszym wasalom. Nasze łąki, które my osobno posiadamy, zatrzymujemy na własny użytek. Postanowiliśmy nadto, że należy nam dawać cło od wozów, jak następuje: od jednego konia płaci się cztery fenigi od tych, którzy do tego są obowiązani, nadto świadczą od trzech miar towaru pół kwarty.

Kliknij by
powiększyć
Zobacz powiększenie

 Zobacz pozostałe »ikona dodaj komentarzDodaj komentarz

Gość*
Użytkownik: (Wyloguj)
Treść*

* Pola obowiązkowe


ikona wasze komentarzeWasze komentarze

To miejsce czeka na twój komentarz.
 
dodaj wydarzenie
  Kontakt z redakcją | Polityka prywatności | ExclusiveNewsletter   Copyright © 2000-2008 Happy Art
Created by: Blog o biznesie